Tényleg sínen vagyunk?! – Kerekasztalbeszélgetés: Kérdések és válaszok a helyi és országos vasúti közlekedés akadálymentességéről

Az Önállóan lakni-Közösségben élni Egyesület az Egymásért-Közösen Mozgáskorlátozottak Egyesülettel együttműködve szervezte az eseményt, a Fogyatékossággal Élő Emberek Világnapja (december 3.) alkalmából.

Ezúttal a rendezvény célja az volt, hogy a vasúti közlekedés akadálymentességével kapcsolatos lehetőségekről, problémákról beszélgessünk, teret biztosítsunk az érintettek és a szakemberek közötti párbeszéd folytatásához, és közösen, moderált kerekasztal-beszélgetés keretében keressünk olyan megoldásokat, melyek minden érintett számára elfogadhatóak.


Az eseményszervezésről:

Az esemény, a 2019-ben megtartott, "Sínen vagyunk- fórum a vasúti közlekedés akadálymentességéről” rendezvényünkre reflektál, az ott felvetett problémák kerültek előtérbe. 

Az Egymásért-Közösen Mozgáskorlátozottak Egyesület felkérésére kezdtük meg az esemény szervezését, mert Dunakeszi vasútállomás akadálymentesítésének elmaradása miatt pert kezdeményeztek. Az volt a tervük, hogy a mi korábbi eseményünk sikerére és szervezési tapasztalatainkra építve érik el az akadálymentesítés megvalósulását Dunakeszin.
A szervezés kezdetén, a korábbi esemény hanganyagát felhasználva, meghatároztuk a konferencia kérdéstervezetét, az ott elhangzó kijelentések, felvetések, megoldási javaslatok és ígéretek alapján, különös figyelemmel az aktív közönség tagjainak kérdéseire. A jelenleg folyó közlekedési fejlesztések, és az ezekkel kapcsolatos problémák alapján, aktuális kérdésekkel egészült ki a tervezet.
Ezután a kérdések alapján eldöntöttük, hogy kik lehetnek azok a szakemberek, akik ezeket a kérdéseket a leginkább releváns tényekkel tudják megválaszolni. Nekik emailben küldtünk felkérést a konferencián való részvételre.  Néhányan válaszra sem méltattak, néhányan visszautasítottak, de a legdöbbenetesebb reakciót a Közlekedési Államtitkártól kaptuk, aki emaiben először egyéb elfoglaltságára hivatkozva küldte a visszautasítást, majd, amikor arra kértük, hogy delegálja helyettesét a rendezvényre, elnökünket Farkas Gábort telefonon értesítette arról -titkárnőjét megbízva a hívással-, hogy nem delegál résztvevőt, nem érzi illetékesnek magát, mert "ez MÁV-os téma".
Mi egyesületi szinten úgy gondoljuk, hogy a vasút a közösségi közlekedés egyik lehetséges eleme, ezért a közlekedési államtitkár illetékességébe tartozik.
Az esemény sajtózását pályázati feltételként,  az Egymásért Közösen Egyesület vállalta, Rist Lilla bevonásával, aki a Nők Lapja újságírója. Egy alkalommal Lilla heti találkozónkon is részt vett, hogy beszéljünk az együttműködésről. A sajtózás keretén belül létrehoztak egy facebook-oldalt és megírtak egy sajtóközleményt, amire mi csak később bukkantunk rá  A Facebook-esemény is ennek az oldalnak a "gondozásában" jelent meg, bár szövegi tartalma teljes egészében a mi munkánk volt, a borítóképet, korábbi közösségszervezőnk, Kisfaludy Judit készítette, konkrétan erre az eseményre.

A rendezvényről: 

Nagyon nagy örömmel tapasztaltuk, hogy rendezvényünkön az elutasítások mellett is szépszámban jelentek meg a felkért szakemberek. Résztvevők voltak:

Laskay Lóránt Értékesítési igazgató MÁV-START Zrt.

Kovács János Műszaki igazgató MÁV-START Zrt. 

Szetei-Szőke Marianna Fejlesztési osztályvezető MÁV Zrt.

Szilágyi Tibor Fejlesztési és beruházási főigazgató MÁV Zrt.

A kerekasztalban ült még Juhászné Pap Laura Edina az Egymásért-Közösen Mozgáskorlátozottak Egyesület Elnökasszonya, és Hruskó Erika, aki egyesületünket képviselte a beszélgetés moderátoraként.

Köszönjük az Eötvös 10 Közösségi Ház vezetőségének, hogy térítésmentesen biztosította a termet az eseményhez!

20231205_193141.jpg
Az előre megküldött kérdésekre kimerítő, és reményteli válaszokat kaptunk.
  1. Mennyi az alacsonypadlós járat? /milyen viszonylatokon közlekednek/

Mennyi saját liftes szerelvény van már?

Mikorra várható, hogy IC+ kocsik minden szerelvényen legyenek?

2019-ben említésre került, hogy az év végére várhatóan 45 darab ilyen szerelvény áll forgalomba, és a gyártás tovább folytatódik. Kiegészítésként 40 darab emeletes motorvonat is forgalomba áll.

  • Mi ezzel most a helyzet? Mekkora most az aránya ezeknek a szerelvényeknek?
  • Hogy halad a gyártás, mi várható, 2023 végéig?

Március elsejével az IC-programunk befejeződött, a korábban említett 45 db IC+  (saját, beépített lifttel) kocsi beállt a forgalomba A Járműstratégia részeként további 258 darab járművet gyártatnánk le a jövendőbeli gyártóval a következő években.

Korábbi kerekasztalbeszélgetésünkön elhangzott, hogy készülnek olyan szerelvények, ahol a kerekesszékes hely az utastérben van. 

  • Milyen ütemben emelkedett ezeknek a járattípusoknak a száma az elmúlt években?
  • Milyen viszonylatokon közlekednek és összesen hány darab?
  • Milyen ütemben várható Flirt és Siemens vonatok érkezése, forgalomba állítása?

123 db Flirt érkezett és be is állt a forgalomba és 40 darab KISS tipusú emeletes vonat állt még forgalomba. A napi vonatkiosztásban  a 3300 személyszállító vonatból 1750 vonat alkalmas arra, hogy kerekesszékes utast szállítson, ez 53%-os lefedettséget jelent, összességében országos szinten futnak.

img_8346.jpg

Állomásokra vonatkozó kérdések

  1. Jelenleg milyen az állomások akadálymentességi szintje? Van-e ütemterv az akadálymentesítéshez?

Korábbi eseményünkön említésre került egy 53 legforgalmasabb állomás állapotának 300 paraméter alapján felmérése, és az, hogy erről adatbázis készül. Ezzel mi a helyzet?

2019 óta számos vasútvonal fejlesztése megtörtént, jópár állomás és megálló teljeskörű akadálymentesítése az országban. Ezek elsősorban Uniós forrásból megvalósuló teljes vonalon értelmezhető beruházások. Budapest-Pusztaszabolcs, Észak-Balatoni vasútvonal a 100as vasútvonal a Debrecen környéki szakaszokkal, Püspókladány-Biharkeresztes vasútvonal például.

2019 óta 399 állomás felmérése (Szetei-Szőke Mariann és csapata végzi), történt meg, 2023 év végéig befejeződik újabb 300 állomás és megállóhely felmérés, ezzel így országos  utasforgalom 90% lefedettségű. 2024-ben az összes többi személyforgalommal érintett állomás és megállóhely felmérésre kerül majd.

Számokban kifejezve: 1123 szolgálati helyünk van, ezek olyan szolgálati helyek, ahol személyvonati közlekedés is van a MÁV ZRT. hálózatán, ezeknek túlnyomó része, 2/3-a nem akadálymentesített jelenleg. Ez jelentős többletmunkát igények, forrásoldalról és időoldalról is, ez 10 éves távlatban nem megvalósítható. Azért kezdtük el azt a munkát, hogy valamennyi állomásról és megállóhelyen ismeretünk legyen arról, hogy mi hiányányzik az adott helyszinekről, hogy a legforgalmasabb állomásokra koncentrálva tudjunk előrehaladni. 

Megkezdődött a Balatoni vasútállomásoknak a fejlesztése (ezek engedélyeztetési és kivitelezési tervekkel is rendelkezne), Ennek első két eleme Balatonszéplak-Alsó és Balatonfenyves átadása a napokban fog megtörténni.

Jelenleg a Nyugati pályaudvaron egy lift telepítése történik, az aluljáró és a peron között a 8. peronnál.

img_8289.jpg

Az állomásokon a liftek sokszor nem üzemelnek, ezt 2019-es eseményünkön is jeleztük, ezzel azóta is vannak gondok. Milyen lépések várhatók ennek megoldására?

Az aktuális munka: a Nyugati Pályaudvaron új lift épül, 2024 első negyedévében elkészül, vandálbiztos, korszerű lesz. Ezzel az aluljáró és a csarnok közvetlen kapcsolatot kap.

Friss szám: a meglévő liftek 94 %-os arányban állnak most rendelkezésre. Célunk a 97-98% elérése.

A működési probléma nagy számban a nem-rendeltetésszerű használatból és vandalizmusból adódik, nem azért, mert nem volt karbantartva a lift, próbáljuk minél gyorsabban megjavítani ezeket. Elnézést kérek mindenkitől a MÁV-ZRT nevében.  Ez idővel és költséggel jár.

Amikor át kell szállni egyik vonatról a másikra, az állomáson a vonat érkeztetésekor miért nem veszik figyelembe, hogy kerekesszékes utas tartózkodik a vonaton, és átszálláskor miért nem lehet azonos peronra érkeztetni a másik vonatot? A murvás, nagyon vékony peronos megállók nagyon-nagy problémát okoznak a kerekesszékkel közlekedő utasoknak.

A "menetrendi pók" szintjén tervezik, hogy minden vonatról át lehessen szállni, minden irányba. Az elágazó állomásokon több vonat érkezik be, a szűk peronok és a vágányok száma nem teszik lehetővé, hogy minden vonat egymás mellé, ugyanarra a peronra érkezzen be. Ehhez sokszor a teljes állomás átépítése lenne szükséges. A felújításokat és az akadálymentesítést az EU-s követelményeknek megfelelően készítik el. 

3. Konkrét helyszínekhez kapcsolódó kérdések

A Győr - Budapest vonal javításával kapcsolatban felmerült probléma, hogy a pótlóbuszok használata nem minden utas számára jelent megfelelő alternatívát, ezért a kérdésünk az, hogy van -e megoldási-áthidalási javaslatuk erre?

Szeptember 13-ától december 9-ig tart a felújítás Törekedtünk arra a buszmegrendeléseknél, hogy alaacsonypadlós átszállásra adjunk lehetőséget. Ha az utazás bejelentésre kerül, akkor megfelelő átszállási lehetőséget biztosítunk.

A Nyugati pu- Veresegyház - Vác 71. számú fővonal 2 vágányúsítása, felújítása kapcsán kérdés: Hogy halad, mit lehet erről tudni?

Engedélyezési tervekkel rendelkezik ez a projekt. A kidolgozott terveket a MÁV-Zrt részéről elfogadtuk, építési, úthatósági engedélyek megszerzése van folyamatban. A fejlesztésre a költségek rendelkezésre állásának függvényében kerül sor.

Korábbi eseményünkön közönségkérdésként került említésre, hogy Dunakeszi 3 állomása közül egyik sem volt akkor akadálymentesített. Ígéretet kaptunk, hogy utánanéznek az akadálymentesítés lehetőségeinek

Azóta tudomásunkra jutott, hogy az Egymásért Közösen Mozgáskorlátozottak Egyesület az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz fordult, a Dunakeszi Nagyállomás akadálymentesítéséért, és született egy határozat arról, hogy akadálymentesíteni kell. Miért kell ehhez NAV végrehajtás, hogy egy jogerős határozatnak eleget tegyenek?

img_8276.jpg

Mikorra várható az állomás akadálymentesítésének elvégzése?

Három hete voltam egyeztetésen, azzal számolunk, hogy jövő évben (2024) meg tud kezdődni a kivitelezés a liftek vonatkozásában Dunakeszi Nagyállomáson. a peron szerencsére megfelelő szélességű.

A beruházás lezárására nem tudok pontos hónapot mondani, ki vagyunk szolgáltatva annak, hogy a liftberendezések telepítése hosszú átfutási idővel jár. Dunakeszi az 50 legforgalmasabb állomás egyike, igyekszünk az akadálymentességet Önökkel egyeztetve a lehető leghamarabb biztosítani. - mondta el Szilágyi Tibor

A Budapest-Kunszentmiklós-Tas vonalat ideiglenesen zárták le, mikorra tervezik újraindítani, és  akadálymentes szerelvények közlekednek-e majd ott? Van ezen a vonalon egy (egyesületi) képzőközpontunk, ahova a lezárás előtt akadálymentesen tudtunk utazni.

Átépítés zajlik, elvégzése után akadálymentes szerelvények közlekednek majd, terveink szerint Flirtöt szeretnénk oda beállítani. 2025. végére készül el. Minden állomás és megállóhely teljeskörüen akadálymentes lesz.

Mik az üzemi terület útvonalának biztonságossá tételének lehetőségei, azokon az állomásokon, ahol csak ez az egyetlen útvonal áll rendelkezésre az állomási terület elhagyására? pl. Tatabánya, Kőbánya-Kispest, Miskolc

Az üzemi területeken utas nem tud tartózkodni kísérő nélkül, ezért ezeken az állomásokon, csak vasúti kísérővel tudjuk biztosítani az átjárást. Tudjuk, hogy ezeken az állomásokon is lehető leghamarabb meg kell oldani az akadálymentesítést. 

Tatabányán 2024.-ben 3 darab lift fog kiépülni a jelenleg meglévő gyalogos felüljáróhoz kapcsolódva, a két peronra illetve a parkoló mellé. 

Mik a Műemlék Épületek akadálymentesítésének lehetőségei? (példa a Keleti pályaudvar) Ígéretet kaptunk a lehetőségek vizsgálatára

A Keleti pályaudvar a legjobb példa erre. Az örökségvédelmi Hatósággal nagyon jó a kapcsolatunk, és meg tudjuk oldani a fejlesztéseket.  

A 48 órás bejelentési kötelezettség kapcsán fontos szempont, az önemelővel rendelkező IC+ vagonok és az alacsonypadlós szerelvények számának emelése. Azokon a viszonylatokon, ahol már csak ezek a szerelvények közlekednek, a tapasztalatok szerint nem jelent problémát a bejelentés nélküli utazási igény.

  • Nemzetközi példákban vannak állomások, ahol nem szükséges a 48 órás előzetes bejelentés. Van-e erre lehetőség Magyarországon?
  • Lehetséges-e, hogy azoknak az állomásoknak a tekintetében, ahol már csak alacsonypadlós vonatok (Siemens, Flirt) járnak, ott vizsgálják azt, hogy hol maradhat el a 48 órás bejelentés?

36 órára csökkent a kötelezettség Magyarországon. 2021-ben kijött az Utasjogi Rendeletnek egy felülvizsgálata, abban már 24 óra van meghatározva, de van a tagállamoknak meghosszabbításra lehetősége. A biztos megoldás az, ha ezek a bejelentések megtörténnek. (Laskay Lóránt nyilatkozik)

A közönség tagjainak kérdései között is több esetben felmerült a téma. Írásunkban későbbiekben idézzük ezt a beszélgetést lényegre törően.

img_8370.jpg

img_8359.jpg

img_8369.jpg

Számunkra egyéb releváns kérdések

  1. H5 akadálymentesítése

Hírként jelent meg: „A 2022-es választásokat követően a Lázár János vezette Építési és Beruházási Minisztériumhoz kerültek át felülvizsgálatra az állami beruházást igénylő projektek. Az állami spórolás jegyében pedig a tárca felülvizsgálja a még el nem indult beruházásokat, ami rengeteg fővárosi projektet érintett, többek között a már említett HÉV-projektet is.” 

img_8337.jpg

Ezek után kérdésként merül fel a MÁV-HÉV összevonás miatt is:

  • Mikorra várható a HÉV akadálymentesítés megvalósítása?
  • Hol tart most a Budapest Agglomerációs Vasúti Stratégia? Mennyire befolyásolja ennek megvalósítását Magyarország gazdasági, pénzügyi helyzete, figyelembe véve a felfüggesztett fejlesztési beruházásokat is?

Nagy Gábor MÁV-HÉV Vezérigazgató Úr nevében elnézést kérek, hogy nem tud jelen lenni, egyeztettünk a HÉV-es kollégákkal  - én kaptam azt a feladatot, hogy válaszoljak a kérdésre (Szilágyi Tibor)A jelenleg induló Uniós ciklusnak fontos pillérei lesznek a HÉV-es beruházások, annak érdekében, hogy a nagy elővárosi vonalakat is akadálymentessé tudjuk tenni ennek része a H5-ös HÉV fejlesztése. Ez Építési - Közlekedési Minisztérium hatáskörben, összefogásból van, 54 akadálymentes HÉV jármű beszerzését készíti elő a Minisztérium.. Az Uniós források is végesek, és valószínüleg nem fog tudni teljeskörűen megújulni az összes HÉV-vonal, a Minisztérium dolgozik azon, hogy akadálymentesítési szempontból a felújítás a lehető leghatékonyabban megvalósulhasson.

A Magyar Vasút Konferencia a 15. alkalommal 2023-ban került megrendezésre. Kérdésünk ennek kapcsán: A 10 éves stratégiának, és a a MÁV-VOLÁN/MÁV-HÉV integrációnak, mik azok a vonatkozásai, amik a speciális igényű utasok utazását befolyásolják?

Ebben a korai szakaszban, nem biztos, hogy fogok tudni válaszolni...Igen, elindult a VOLÁN-nal egy közös gondolkodás, akár egy közös célnak a meghatározása, ez még most a 0. pontban jár, és igen, a következő hónapokban egy nagyon komoly gondolkodás indul annak irányába, hogy a két cég tudjon együttműködni és lehetőleg úgy, hogy  a buszok, illetve vonatok ne egymás mellett szinkronban közlekedjenek, hanem, megoldható legyen az, hogy duplikáció ne legyen sehol.

Mi a MÁV Zrt. akadálymentesítési stratégiája közép és hosszútávon? Az mennyire illeszkedik az Európai Unió jogszabályaihoz? 

Egységes előírás van az Európai Unióban, ezt kell nekünk betartani. Erre külön szakértők vannak (3 cég van Magyarországon), akiknek minden egyes beruházásunkat, minden egyes vasúti fejlesztést, európai uniós átjárhatósági szempontból vizsgálnia és tanúsítania kell.

Azt szeretném, hogy a lehető legtöbbet megújítsunk egy évben, a lehető legtöbbet találkozzunk és a lehető legkevesebb problémáról kelljen beszélnünk! (Szilágyi Tibor)

Számokban kifejezve: 1123 szolgálati helyünk van, ezek olyan szolgálati helyek, ahol személyvonati közlekedés is van a MÁV ZRT. hálózatán, ezeknek túlnyomó része, 2/3-a nem akadálymentesített jelenleg. Ez jelentős többletmunkát igények, forrásoldalról és időoldalról is, ez 10 éves távlatban nem megvalósítható. Azért kezdtük el azt a munkát, hogy valamennyi állomásról és megállóhelyen ismeretünk legyen arról, hogy mi hiányzik az adott helyszínekről, hogy a legforgalmasabb állomásokra koncentrálva tudjunk előrehaladni. 

Számos vasútfejlesztés meg fog valósulni a következő 4-5 évben.

Például Budapest-Rákospalota-Újpest- Vácrátót-Vác vonal, Budapest-Lajosmizse vasútvonal fejlesztése, Füzesabony-Miskolc részleges felújítása előkészítés alatt áll, Debrecen-Nyírbátor-Mátészalka vonalfelújítása, a Balatoni vasútállomásoknak a fejlesztése (ezek engedélyeztetési és kivitelezési tervekkel is rendelkezne),, Balatonszéplak-Alsó és Balatonfenyves átadása a napokban fog megtörténni. Ehhez kapcsolódóan a déli parton 11, az északi parton 13 tud megvalósulni majd az akadálymentesítés. Az északi parton folytatódik a Székesfehérvár-Balatonfüred szakasz átépítése.

Még mindig csak azon megállókat akadálymentesítik-e elsősorban, amik nemzetközi vonalon vannak, és nemzetközi vonat meg is áll az állomáson?

Ezt cáfolni tudom, mert nincs ilyen előírás jelenleg, szerencsére...Mint közforgalmat ellátó szervezet, a MÁV Zrt. részéről mi úgy kezeljük, hogy az akadálymentességet biztosítani kell. Az egyetlen oka annak, hogy ez még nem történt meg, az, hogy a forrásainkat priorizálni kell.(Szilágyi Tibor)

20231205_172446.jpg

img_8318.jpg

  1. Korábbi konferenciánk óta tudjuk azt is, hogy fogyatékossággal élő embereket képviselő szervezet munkatársainak bevonásával képzési anyag készül azért, hogy azok a munkavállalók, akik megváltozott képességű utasokkal kapcsolatba kerülhetnek, felkészültek lehessenek.
  • Hol érhető el nyilvános formában az a képzési tematika, ami alapján a megfelelő munkakörökben dolgozó alkalmazottak képzésben részesülnek?
  • Ha nem érhető el, mi az oka ennek?
  • A munkavállalók képzése folyamatosan történik-e? Mert rengetegszer találkozunk olyan esettel, hogy nem tudják üzemeltetni az emelő berendezéseket

Igen, ezek kötelező képzések, tehát csak azok a kollégák kezelhetnek ilyen eszközöket, akiknek erről kimutathatóan van képzésük. Sajnálatos, hogy ha ebből sok esetben csalódás van, vagy nem így teljesül. Van nekik technikai segítség is, a saját okostelefonjukon, minden emelőtípusra van leírás, hogy hogyan kell kezelni, segítünk videóval is, az adott évi oktatáson túl. Szomorúan hallom, hogy a kijelölt kollégák nem tudják ezeket az eszközöket kezelni, ezeken a problémákon hangsúlyosabban változtatunk.

Vannak érzékenyítő képzések. minden szakterületre vonatkozóan (jegypénpénztárosoknak, jegykezelőknek vannak beépítve a képzéseikbe). A tematikával kapcsolatban nem tudok válaszolni, nem az én szakterületem. 

img_8335.jpg
img_8385.jpg
A közönség tagjaiban felmerült kérdésekről csak a teljesség igénye nélkül, néhányat megemlítve tudunk beszámolni, mert a felvétel további része technikai probléma miatt nem került rögzítésre.
Ternyei Csilla önkéntes vagyok, szeretném megkérdezni, hogy a vállalat által üzemeltetett oldalakon megjelenhet-e az, hogy adott lift az adott városban az adott vasúti megállóban nem üzemel - mint információ?
Köszönjük a kérdést, ez egy abszolút releváns kérdés, kommunikációs kollégáim felé ezt az ötletet tovább fogjuk adni, én nem látom azt, hogy egy gyakorlati problémába ütközne, hogy friss, folyamatos információkat biztosítsunk. 
Lipcsei  Péter vagyok. Felmerült egy informatikai kérdés az állomási liftek üzemeltetése kapcsán: A MÁV-applikációba nem lehet ezt beépíteni?
Teljesen jó az ötlet, A MÁV-VOLÁN integráció kapcsán is tervezzük, hogy az applikáció is megújul, biztosítani azt, hogy lehessen tervezni, vonat-busz kapcsolatot vagy ilyen útvonalat tudjunk tervezni... Ezt mindenképp szeretnénk a jövő évben megvalósítani. Ezt az ötletet is feljegyzem.
Ivanova Daniella vagyok, jó estét! A Budapest-Lajosmizse vonalra szeretnék visszakanyarodni. Én dabasi vagyok, és ott korábban  Desiro-vonatok jártak. Ott sem volt akadálymentesítve, nem volt ott a mechanikus emelő, de mivel többnyire egy szintben volt, ezért meg tudtam oldani az utazást...Egyszercsak kivették onnan a Desiro-vonatokat...Érdeklődnék, hogy ha már egyszer kialakult egy akadálymentesítés egy adott vonalon, hogy mi alapján születik egy olyan döntés, hogy vissza felé lépünk, nem pedig előre? Nekem az életem emiatt eléggé felborult az utóbbi években.
Nem tudom megmondani, hogy ez miért alakult ki, de ezt a kérdést feljegyzem, és valamilyen úton-módon fogunk erre választ adni.
Jó napot, Fábián Erika vagyok, a Tegyünk együtt a Dunakanyarért Egyesülettől, és az a kérdésem, hogy Verőce és Nagymaros-Visegrád állomáson lehet-e valamit tenni a meredek lépcsőkkel? A lakosság sok csoportjának ez problémát okoz. Szorgalmazva van, hogy kerékpárosok érkezzenek a Dunakanyarba, és szeretnénk a mozgássérülteknek is segíteni...Kérdésem, hogy valamilyen turisztikai programmal összefogva, bármilyen megoldás lehet-e állomásainkon?
Nagymaros-Visegrádon liftnek a tervezése lezajlott, kivitelezésre egyenlőre még forrás nem látszódik az üzleti tervünkben, de mivel tervvel rendelkezik, ezért bármikor, amikor ez jól alakul, akkor van rá lehetőség, hogy itt liftet telepítsünk. (Szetei-Szőke Marianna)
Horváth-Kertész Balázs közösségszervező: Az előre bejelentési időben lehetne idősávokat kialakítani, a kérdésem, hogy mi az oka annak, hogy ez nem történik meg? A 36 óra az egy speciális helyzetre vonatkozik, amikor kb., minden rosz. A kérdés arra vonatkozik, hogy miért nem lehet egyénileg felülvizsgálni az igényt, a konkrét helyzetekben?
Mi is törekszünk arra, hogy ez gördülékenyebb legyen. Ott tartunk most, sajnos, hogy nagyon fontos az, hogy mindenről adattal rendelkezzünk.
Hozzászóló: Ha odaér az utas, és látja, hogy van kalauz, aki a liftet le tudja engedni, akkor miért ne szállhatna fel? Tehát, ha van, aki megoldja ezt a kérdést...
Daniella: A gyakorlatban az a kérdés, hogy ha van egy alacsonypadlós vonat, és én odamegyek, és fel tudok rá gurulni akadálymentesen, mert hála istennek pont egyszintben van, de én ezt nem jelentettem be 36 órával előbb, akkor engem jogszerűen leszállíttathatnak emiatt? 
Bocsánat, nekem ebben nincsen tapasztalatom, de ez elő szokott fordulni? Köszönöm ezt az infót, nekem ez ennyire tisztán nem volt meg, hogy ilyen gyakorisággal, jegyvizsgálóknak a hozzáállása miatt hiúsul meg az utazás...  Ha minden feltétel adott, akkor a jegyvizsgálónak megvan a felhatalmazása és a joga arra, hogy méltányosan kezelje a helyzetet és ne hivatkozzon as 36 órára.. Mi is, akár képzéseken, akár a szabályozás szintjén, erre fel tudjuk hívni a figyelmét. (Laskay Lóránt)
Nálunk megtörtént egy akadálymentesítési felmérés, nálatok indul egy applikácifejlesztés, ami sok-sok információt fog tartalmazni, nézzük össze, hogy hogyan tudjuk ezt kezelni, mélyebben szabályozni közösen. (Szilágyi Tibor)
407872263_24707770072155020_3534010547769562458_n.jpg
A kérdésekből és a válaszokból is látszik, hogy aktív közönségünk és pozitív hozzáállású, értő meghívott szakemberek találkoztak, jónéhány hasznos hozzászólást, konstruktív ötletet hallhattunk a beszélgetésben. Várjuk a mindennapi életünket is pozitívan befolyásoló megoldásokat!
Az eseményen már nem találkoztunk Rist Lillával (megbeszélésünkön elmondta, hogy nincs lehetősége a témában cikket írni), és az eseményt követően az Egyesülettől már semmilyen információt nem kaptunk a sajtómegkeresésekről.
Ivanova Daniellának köszönjük, hogy írt rólunk cikket a Glamour Magazinban!
A Civil rádióban elhangzott az esemény felvételéből egy órás közvetítés, köszönjük a lehetőséget!
Köszönjük mindenkinek a részvételt, a szervezéshez és lebonyolításhoz a befektetett munkát!